آموزش زمان بندی idm برای دانلود خودکار و دانلود شبانه

آموزش زمان بندی idm برای دانلود خودکار و دانلود شبانه

امروزه با پیشرفت دنیای مجازی و تاثیرات اینترنت بر پیشرفت علم و نیاز های روزانه، حجم استفاده از بسته های اینترنتی نیز افزایش یافته و متعاقبا هزینه های بیشتری هم در بر خواهد داشت؛ بنابراین تعداد بیشماری از جوانان، نوجوان و یا حتی افراد مسن تر به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه ها در کنار دانلود فایل های مورد نیاز خود می باشند. یکی از راه های کاهش هزینه استفاده از بسته های اینترنتی شبانه می باشد که توسط سرویس های مختلفی ارائه می گردد اما متاسفانه افراد کمی می توانند ساعت ۲ تا ۷ صبح را بیدار باشند. برای این منظور باید IDM را زمان بندی کنید تا کامپیوتر دانلود ها را از زمان مشخصی آغاز نموده و در زمان مشخصی به پایان برساند. حتی می توان زمان روشن و خاموش شدن دستگاه رایانه را نیز تنظیم نمود‌ از این رو می خواهیم به آموزش زمان بندی IDM برای دانلود خودکار و دانلود شبانه بپردازیم: 

 برای این کار در ابتدا باید، روی نرم افزار IDM کلیک نمود تا به اجرا در بیاید. 

در پنجره ی باز شده، گزینه ی Queues، را در ستون سمت راستی صفحه، انتخاب و سپس روی مورد Create new queue کلیک نمایید. اکنون صفحه ی جدیدی برای شما باز خواهد شد که از شما می خواهد برای Queue یک نام انتخاب نمایید. بعد از نام گذاری مورد یاد شده، گزینه ی OK را انتخاب کنید. 

سپس صفحه ی دیگری باز خواهد شد که در آن باید تنظیمات را مطابق با میل خود تغییر دهید. در هنگام تغییر زمان دانلود ها، بهتر است زمان شروع دانلود ها را برای چند دقیقه دیرتر و زمان پایان را چند دقیقه زودتر تنظیم نمایید. بخش Number of retries روی عدد بزرگی همچون ۱۰۰ تنظیم نموده تا دانلود فایل ها در طول شب با مشکلات متعدد مواجه نشوند. با این کار، در واقع در صورت بروز مشکلاتی در دانلود و یا قطع فرآیند دانلود، برنامه ی IDM، برای دانلود فایل به صورت پیش فرض، تلاش خواهد نمود. 

بعد از انجام مراحل و تنظیمات مطرح شده، به راحتی با انتخاب گزینه های Apply و close، کار خود را به ثبت رسانده و با خیالی آسوده فایل ها را در طول شب روی حالت دانلود بگذارید و بخوابید. 


بعد از انجام این مراحل، کافی است لینک های دانلود فایل ها را روی حالت مکث یا Pause فرار دهید. سپس بر روی آن ها کلیک راست نموده، سپس با کلیک روی  Queue، مورد  Move to queue را انتخاب نمایید. در شب با روشن کردن کامپیوتر و لب تاپ خود اجازه دهید تا IDM، کار خود را به درستی انجام دهد. 
برای روشن شدن و خاموش شدن خودکار دستگاه کامپیوتر یا لپ تاپ می توانید از نرم افزار Autoshutdown، استفاده نمایید. برای این کار باید پی سی دستگاه خود را در حالت Hibernate، خاموش کنید. این اقدام باعث می شود در دانلود به کمک IDM مشکلی به وجود نیاید. دقت داشته باشید که زمان روشن و خاموش کردن کامپیوتر را متناسب با زمان دانلود های شبانه تنظیم نمایید.