گوناگون

آموزش مخفی کردن فایل در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

آموزش مخفی کردن فایل در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

گاهی ممکن است از یک دستگاه کامپیوتر چند نفر استفاده نمایند؛ بنابراین لازم است برخی از فایل ها مخفی شوند. برای این کار باید اقداماتی صورت بگیرد که ممکن است در ویندوز های ۷،۸ و ۱۰ متفاوت باشد. اکنون می خواهیم به بیان روش مخفی کردن فایل ها و شخصی سازی آن ها در این سه ویندوز بپردازیم: 


مخفی کردن یک فایل

مخفی کردن یک فایل یا یک پوشه در ویندوز های ۷، ۸ و ۱۰ کاملا شبیه هم است و بدین شکل انجام می گردد:

در مرحله ی اول باید با استفاده از file explorer، مکان دقیق فایل و یا پوشه ی مورد نظر را پیدا نمود. بعد از پیدا کردن فایل، با کلیک راست کردن روی آن، صفحه ی کوچکی در کنارش باز خواهد شد. در این صفحه، روی مورد  Properties کلیک نمایید. 

در صفحه ی باز شده، روبه روی مورد Attributes دو گزینه ی Read-only و Hidden وجود دارد. روی گزینه ی Hidden کلیک نمایید و بعد از کلیک روی مورد OK یا Apply، متوجه مخفی شدن فایل مورد نظر خود خواهید شد. 


مخفی کردن چندین فایل در ویندوز ۷ و ۸ 

در مرحله ی اول باید فایل و پوشه های مورد نظر را انتخاب کرده و کلیک راست نمایید. حال در پنجره ی محاوره ای باز شده، روی گزینه ی Properties کلیک نمایید. 

در پنجره ی جدید، گزینه ی General را انتخاب کنید. با این کار موارد مربوط به این سربرگ قابل مشاهده خواهند بود. در بخش پایین پنجره ی روبه روی خود مورد Attributes را مشاهده خواهید نمود‌. از موارد Read only و Hidden ، چک باکس مورد Hidden را تیک دار نمایید. 

حال پنجره ی دیگری برای شما باز خواهد شد که دارای نام Confirm  Attributes Change می باشد. در این پنجره شما دو مورد را مشاهده خواهید نمود که عبارتند از : 

 • Apply changes to this folder only : اگر این مورد را انتخاب نمایید، تنها پوشه ی انتخاب شده مخفی شده و محتویات آن بدون هیچ تغیری باقی می مانند. اگر چه این محتویات هم مخفی خواهند شد اما دسترسی به آن ها حتی در حالت مخفی بودن فولدر اولیه کاملا امکان پذیر خواهد بود. 

 • Apply changes to this folder , subfolders and files  :  انتخاب این مورد از گزینه های روبه روی شما، در حالت پیش فرض امکان پذیر است. اگر شما بر روی این مورد کلیک نمایید، پوشه و محتویات آن به طور کامل به صورت مخفی در خواهند آمد. 

بعد از انتخاب یکی از این دو مورد مطرح شده، با کلیک بر روی دکمه ی ok می توانید به راحتی تغییراتی که برای مخفی کردن فایل ها و پوشه های مورد نظر خود انجام دادید را به ثبت برسانید. اکنون تمامی پوشه ها و فایل ها از نظر ها مخفی خواهند شد و تنها شما به آن ها دسترسی خواهید داشت. 


مخفی کردن چندین فایل در ویندوز ۱۰

پنهان نمودن چندین فایل در ویندوز جدید یعنی ویندوز ۱۰ کمی آسان تر از دو ویندوز مطرح شده است که روش انجام آن عبارت است از: 

در مرحله ی اول باید ابتدا File Explorer را باز نمایید. پس از انجام این کار، هر تعداد فایل و یا پوشه ای که می خواهید مخفی شود را انتخاب نمایید. 

سپس در بخش بالایی پنجره ی File Explorer، زبانه ای به نام View را انتخاب نمایید. بعد از انجام این کار شما مورد های مختلفی را در صفحه ی باز شده خواهید دید. حال گزینه ی Show/hide را انتخاب نمایید و بر روی دکمه ی Hide Selected Items کلیک نمایید. اکنون کامپیوتر از شما سوالی می پرسد که آیا می خواهید پوشه ها و فایل های انتخاب شده را مخفی نمایید. برای تایید کردن نهایی کار خود و پنهان نمودن این فولدر ها  یا فایل ها باید بر روی   گزینه ی اوکی کلیک نمایید . 

آموزش روشن ماندن لپ تاپ بعد از بسته شدن صفحه ی آن

آموزش روشن ماندن لپ تاپ بعد از بسته شدن صفحه ی آن

ممکن است تا به حال دیده باشید که برخی از افراد لپ تاپ خود را می بندند در حالی که خاموش نمی شود. این کار در زمانی انجام می شود که نیاز باشد برای تماشای یک فیلم یا کارهای دیگر، تلوزیون به لپ تاپ اتصال یابد.

همچنین این ترفند برای دانلود های شبانه نیز، مناسب است و می توانید هر فایل یا برنامه ای که نیاز دارید را با توجه به این قابلیت، دانلود کنید.

قصد داریم تا این موضوع کاربردی را در ویندوز ۷ و ۱۰ مورد بررسی قرار دهیم و راهکار به کارگیری آن را به شما آموزش دهیم. اگر دانستن این موضوع برای شما سودمند است، می توانید ادامه ی مقاله را دنبال کنید و با ما همراه باشید.

استفاده از این قابلیت به سهولت امکان پذیر است.

خاموش نشدن لپ تاپ در ویندوز 10

۱)استارت ویندوز را انتخاب کنید و closing را در همین قسمت، بنویسید. 

۲) در مرحله ی بعد، باید گزینه ای با عبارت Change what closing the lid را انتخاب و بر روی آن کلیک نمایید.

۳) ،does عبارتی است که در این قسمت باید آن را انتخاب کنید.

۴) مسیر زیر را به ترتیب دنبال کنید.

Control Panel .1

Hardware and Sound.2

Power Options. 3

 System Settings. 4 

Laptop Powered On with Lid Closed

۵) یک پنجره به روی شما گشوده می شود که باید گزینه ی When I close the lid را انتخاب کنید.  این عبارت به عنوان بسته شدن درب لپ تاپ است.

لازم به ذکر است که این وضعیت، می تواند در دو حالت مختلف انجام شود. اگر می خواهید همزمان هم درب لپ تاپ را ببندید و هم فعالیت مورد نظرتان را در آن انجام دهید، می توانید هر دو گزینه ی On battery و Plugged in را بر روی Do nothing تنظیم کنید.

۶) در این مرحله می توانید گزینه ی  Save Changes را انتخاب کنید.Keep Laptop On with Closed Lid

 در زمان هایی که مایل بودید  برنامه ها  ذخیره باشند اما  در عین حال لپ تاپ هم خاموش باشد، می توانید حالت Hibernate را فعال نمایید.

همچنین برای تغییر زمان sleep  لپ تاپ، می توانید وارد قسمت  استارت ویندوز شده و گزینه ی اینتر را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که برای جلوگیری از قرار گرفتن ویندوز در وضعیت استند بای، می توانید به قسمت Sleep بروید و دو گزینه ی اتصال شارژر و باتری را بر روی Never تنظیم کنید.

Keep Windows Powered On with Lid Closed

خاموش نشدن لپ تاپ در  ویندوز 7

برای انجام‌ این عمل در ویندوز ۱۰ نیز، لازم است که یک سری مراحل را به ترتیب انجام دهید.

۱)استارت ویندوز را انتخاب کنید.

۲) عبارت Control Panel  را انتخاب کنید.

۳) گزینه ی Hardware and Sound را در پنجره ی گشوده شده انتخاب کنید.

۴) در این مرحله، بر روی گزینه ی  Change what the power buttons  کلیک کنید. 

۵) در مرحله ی پایانی، دو گزینه را مشاهده می کنید. باید گزینه ی  When I close the lid، را با استفاده از Do nothing تنظیم و سپس Save Changes را بفشارید.

Laptop On with Closed Lid


آموزش رفع محدودیت سنی در سرویس یوتیوب

آموزش رفع محدودیت سنی در سرویس یوتیوب

اگر یوتیوب متوجه شود که بعضی از ویدیوها مناسب تمام افراد نیستند، برای آن ها محدودیت سنی می گذارد و اجازه نمی دهد افرادی که زیر 18 سال سن دارند، آن ها را تماشا کنند. ممکن است کسی در یوتیوب حساب کابری نداشته باشد یا نخواهد هنگام مشاهده ویدیو خاصی وارد حساب کاربریش شود یا ممکن است واقعا به سن قانونی نرسیده باشید، این محدودیت ها دامن شما را هم می گیرد. اما دور زدن این محدودیت ها کار چندان سختی هم نیست. چندین راه برای انجام این کار وجود دارد و تنها چیزی که به آن نیاز دارید این است که تایپ کردن را بلد باشید. در این مقاله برایتان توضیح می دهیم که چطور بدون این که وارد حساب کاربریتان شوید، می توانید این محدودیت ها را از سر راهتان بر دارید.

 • روش اول: از عبارت nsfw استفاده کنید.

 1. وارد یوتیوب شوید و صفحه ای را باز کنید که می خواهید ویدیوی آن را ببینید ولی به خاطر محدودیت سنی ، نمی توانید.

 1. در نوار آدرس، روی لینک ویدیو کلیک کنید.

 1.  بعد از عبارت  www∙ کلیک کنید.

 1. عبارت nsfw را تایپ کنید.


مثال: اگر لینک فایلی که می خواهید مشاهده کنید، باشد، بعد از نوشتن عبارت nsfw، لینک شما به این صورت خواهد بود: http://www.nsfwyoutube.com/watch?v=MLUvOtqTmYM

 1. حالا دکمه Enter را فشار دهید تا صفحه دوباره بارگزاری شود. همان طور که می بینید محدودیت سنی برداشته شده است و می توانید ویدیو مورد نظرتان را مشاهده کنید.

 روش دوم: URL صفحه را عوض کنید.

مانند روش قبل وارد صفحه ای شوید که به خاطر محدودیت سنی نمی توانید ویدیو آن را تماشا کنید. دوباره روی لینک خود صفحه کلیک کنید. همان طور که می بینید کلمه watch در لینک وجود دارد.


 اگر این کلمه را بردارید، این محدودیت از بین می رود. چرا که با این کار آدرس را به خود ویدیو تغییر می دهید، نه به صفحه ای که به این ویدیو اشاره دارد. پس این کلمه را حذف کنید و به جای آن علامت مساوی  ( = )یا علامت اسلش ( / ) را تایپ کنید. 

مثال: مثلا اگر آدرس صفحه مورد نظرتان، youtube.com/watch?v=6 LZM3_wp2ps باشد، با انجام تغییرات ذکر شده، به این آدرس تغییر می یابد: youtube.com/v/6LZM3_wp2ps

روش سوم: از عبارت embed  استفاده کنید.

دوباره وارد صفحه ای شوید که می خواهید ویدیوی آن را ببیند، اما نمی توانید. روی لینکی که رد بالای صفحه قرار دارد، کنید و عبارت  ‘watch?v=’ را حذف کنید. مانند عکس به جای آن عبارت ‘/embed/’ را تایپ کنید. 

صفحه را دوباره بار گذاری کنید. همان طور که می بینید دیگر با محدودیت مواجه نیستید و می توانید بدون ساختن حساب کاربری، ویدیوی مورد نظرتان را تماشا کنید.

روش چهارم: از عبارت Repeat استفاده کنید.

یکی دیگر از روش های دور زدن محدودیت سنی سایت یوتیوب این است که از عبارت Repeat استفاده کنید. برای انجام این کار باز هم وارد صفحه ویدیویی شوید که برای تماشای آن با خطای محدودیت سنی مواجه شده اید. 

روی URL  که در بالای صفحه قرار دارد کلیک کنید و همان طور که در عکس می بینید، در نوار آدرس کنار کلمه YouTube ، کلمه repeat را بنویسید. 

مثلا اگر آدرس صفحه مورد نظر، باشد، بعد از انجام این تغییرات، آدرس به تغییر می یابد. حالا اگر دوباره روی آن کلیک کنید، می بینید که محدودیت سنی برداشته شده است و می توانید ویدیوی مورد نظرتان را مشاهده نمایید.

آموزش خاموش کردن کامپیوتر به صورت خودکار

آموزش خاموش کردن کامپیوتر به صورت خودکار

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که موقع تماشای یک فیلم خوابتان برده و در تمام مدتی که خواب بوده اید، کاپیوترتان روشن بوده است. یا بارها پیش می آید که آن قدر عجله داریم که یادمان می رود کامپیوتر یا لپ تاپمان را خاموش کنیم. یا شاید هم فرزندی دارید و نمی داند چطور باید کامپیوتر را خاموش کند و شما هم نمی خواهید که او بیش از حد پشت صفحه کامپیوتر بنشیند. گر این اتفاق ها یکی دو بار در سال بیفتد، مشکل چندانی پیش نمی آید. اما اگر واقعا فراموش کار باشیم و مدام وسط فیلم خوابمان ببرد، قطعا مشکلاتی پیش می آید و باید به دنبال راه چاره ای برای آن باشید. با پیشرفت تکنولوژی، این امکان برای کاربران به وجود آمده که مشخص کنند، بعد از ساعت مشخصی کامپیوتر به صورت خودکار خاموش شود. در ادامه این روش ها را توضیح می دهیم:

روش اول: استفاده از برنامه موجود در ویندوز

 • منوی استارت موجود در ویندوز را باز کنید.

 • برای این که راحت تر بتوایند بخش مربوطه را پیدا کنید، کافی است عبارت  Task Scheduler را در قسمت جست و جو، وارد کنید.

 • همان طور که می بینید، آیکون زیر بالا می آید.

 • روی آن کلیک کنید.

 • وارد سر برگ Actions  شوید.

 • گزینه …Create Task را انتخاب کنید.

 • همان طور که می بینید، وارد قسمت General شده اید. در این قسمت باید Run whether user is logged on or not و Run with highest privileges را فعال کنید. برای این کار کافی است جعبه کنار آن ها را تیک بزنید.

 • در این قسمت می توانید برای این فرآیند یک اسم هم انتخاب کنید.

 • وارد پنجره Triggers  شوید. 

 • زمان و تاریخ شروع فرآیند را می توانید در این سربرگ تعیین کنید.

 • وارد سربرگ Actions  شوید.

 • روی گزینه New  کلیک کنید.

 • در صفحه جدیدی که برایتان باز می شود، Start a program را انتخاب کنید.

 • در قسمت Program/script باید shutdown  را تایپ کنید.

 • حالا روی OK کلیک کنید تا تغییراتی که ایجاد کرده ایدريال ذخیره شوند.

 • روش دوم: استفاده از نرم افزارهای جانبی:

اگر انجام این مراحل برایتان دشوار است، می توانید از نرم افزارهای جانبی استفاده کنید.

یکی از این نرم افزارها RTG Ninja Shutdown نام دارد. کار با این نرم افزارها بسیار راحت است. بعد از این که نرم افزار را دانلود و نصب کردید، وارد سر برگ Offline Mode شوید و ساعت و دقیقه و ثانیه خاموش شدن کامپیوتر را دقیقا مشخص کنید. حتی اگر ثانیه را وارد نکنید، کامپیورتات نخواهد شد.

همان طور که می بینید باید از بین سه گزینه خاموش کردن، راه اندازی مجدد و خروج، یکی را انتخاب کنید. از آن جا که هدف شما خاموش کردن کامپیتر است، قائدتا باید اولی را انتخاب کنید. در آخر گزینه set را انتخاب کنید تا تغییراتی که ایجاد کرده اید، ذخیره شوند. 

با قسمت Offline Mode می توانید از راه دور این کار را انجام دهید اما چون برای استفاده از آن باید با سرور سازنده این نرم افزار ارتباط برقرا کنید، چندان کاربردی نیست.

کار با نرم افزار Simple Shutdown Timer ساده تر هم هست. بعد از این که این برنامه دانلود و نصب کردید، کافی است زمان را دقیقا وارد کنید و بعد در منویی که در پایین سمت راست پنجره قرار دارد، عملیات مورد نظرتان که در این جا خاموش کردن کامپیوتر است را انتخاب کنید. 

آموزش حل ارور Your windows will expire soon در ویندوز 10

آموزش حل ارور Your windows will expire soon در ویندوز 10

گاهی بعد از تغییر ویندوز های قدیمی مانند ویندوز ۸ یا ۷ و ... به  نسخه ی جدید ویندوز یعنی ویندوز ۱۰، با خطایی به نام Your windows will expire soon مواجه می شود. این اختلال بیشتر برای کاربران سیستم عامل های HP، ASUS و DELL اتفاق می افتد. در این خطا، به شما هشدار تمام شدن تاریخ لایسنس ویندوز داده می شود. شایان ذکر است که این خطا به معنی پایان ویندوز نصب شده نیست و تا حل نشدن مشکل، ویندوز شما هر دو ساعت، ری‌استارت می شود.  برای حل این نوع از ارور های سرویس ویندوز، باید به تنظیمات کامپیوتر خود مراجعه کرده و ویدوز را به حالت فعال در بیاورید. برای آشنایی بیشتر با مراحل انجام این کار، به مطالب زیر توجه نمایید: 


 مراحل برطرف سازی ارور Your windows will expire soon:

گام اول: با استفاده کیبورد، میانبر Alt + Ctrl + Del را فشار دهید. بعد از انجام این کار، صفحه ای برای شما باز خواهد شد. در این صفحه، بر روی گزینه ی Task Manager کلیک نمایید، در بخش Task Manager، مورد Processes را انتخاب کرده و در صفحه ی جدید پیش روی خود، روی مورد Windows explorer کلیک راست کنید. حال باید روی گزینه ی End task کلیک نمایید. 


گام دوم: در بخش بالایی منوی تب ها، روی مورد File کلیک کرده و گزینه ی Run new task را انتخاب نمایید. بعد از انجام دادن این کار، صفحه ی مانیتور شما سیاه می شود؛ باید بدانید که اصلا جای نگرانی نیست، با انجام گام بعدی این صفحه بسته خواهد شد. 

گام سوم: در پنجره ی Run، باید عبارت explorer.exe را تایپ نمایید. بعد از تایپ عبارت نام برده، گزینه ی OK را برای تایید نهایی کار انتخاب کنید. با این کار UI ویندوز شما، در مقابل چشمانتان به نمایش گذاشته خواهد شد. گام چهارم: بعد از انجام گام سوم، باید مورد Command prompt را به اجرا در بیاورید. برای این کار به صفحه کیبورد خود مراجعه کرده و میانبر Win + X را هم زمان فشار دهید. با فشار بر این دکمه ها، صفحه ی جدیدی باز می شود. در این صفحه مورد Admin) Command prompt) را انتخاب کنید. در صورت وجود نداشتن این گزینه، باید روی مورد Windows Powershell (Admin) کلیک کنید. 

گام پنجم: در داخل بخش نام برده، باید عبارتی همچون slmgr –rearm به طور دقیق تایپ نمایید. بعد از انجام این کار، باید دکمه ی  Enter را روی کیبورد فشار دهید. با فشار این دکمه، سیستم ری‌پورت می شود. در صورتی که با فشار دادن دکمه ی Enter، سیستم ریپورت نشد، باید کامپیوتر خود را ری‌استارت نمایید. و در آخر، بعد از انجام مراحل فوق به طور دقیق و کاملا درست، دیگر اروری تحت عنوان Your windows will expire soon برای شما به نمایش گذاشته نمی شود. 


از دیگر راهکار های حل این ارور، غیر فعال کردن سرویس ها می باشد. برای انجام این کار، همانند مراحل زیر عمل نمایید: 

گام اوا: میانبر Win+R را هم زمان فشار داده و در پنجره ی Run، عبارت services.msc را تایپ نمایید و سپس روی ok کلیک نمایید. 

گام دوم: حال در پنجره ی Services، مورد Windows License Manager Service را انتخاب کنید.


گام سوم: در پنجره ی Properties، گزینه ی Startup type را در حالت Disabled قرار دهید. در صورتی که سرویس درحال اجرا بود، گزینه ی stop را کرده و سپس Apply نمایید و در آخر روی گزینه ی ok کلیک کنید. 


گام چهارم: روی گزینه ی  Windows Update، دو بار کلیک نمایید و در ادامه مانند گام های قبلی عمل نمایید. 
حال بعد از انجام دقیق مراحل فوق، مشکل ویندوز شما برطرف می شود.